Sú to najčastejšie prípady. Človek dlhú dobu kašle na nejakú vyváženú životosprávu a zdravé stravovanie, no začne tomu venovať pozornosť až po tom, ako zistí, že vlastne už pribral viditeľne dosť kíl a až teraz by bolo by na čase s tým niečo začať robiť. Dosť možno v takom prípade natrafí a skúsi hneď prvú diétu, o ktorej sa dočíta, no tá môže ísť do extrémov.
Sľubovať rýchly účinok za cenu nevyváženej stravy, ktorá ignoruje niektoré z dôležitých živín. A áno, takémuto človeku sa rázne môže podariť schudnúť, ale je otázne, dokedy mu to vydrží. Úprimne, nie každá diéta sa totiž dá dodržiavať dlhodobo. O pár mesiacov môže prísť jojo efekt a kilá budú späť. Človek to nevydrží a povie si, že už keď to porušil, môže sa začať prejedať, veď čo už. A toto je ten najhorší, za to však najčastejší prístup k diétam.
Preto je aj v tomto prípade dôležité zachovať rozvážnosť, zdravý rozum a trpezlivosť. Vyhnúť sa extrémom, pozrieť sa na veci reálne a následne dodržiavať určitú zdravú mieru.
Miesto nejakej jednej konkrétnej diéty si preto predstavíme niekoľko overených rád:
Zdravá strava – čo to presne je? Tak určite existujú nejaké všeobecné zásady. Napríklad, pri chudnutí by sme sa mali vyhýbať zbytočnej konzumácii polotovarov, jedál z rýchleho občerstvenia a sladkostí. Miesto toho si radšej spravte chutné polievky na chudnutie či skrátka iné zdravé recepty, ktoré si pripravíte doma a malo by ísť primárne o stravu bohatú na živiny, vitamíny a minerály. O stravu, ktorá vás nabije energiou. Dá sa teda povedať, že najväčším hriechom pri chudnutí je úplne zbytočné maškrtenie a konzumácia „jedál“, ktoré majú minimálnu výživovú hodnotu, nezaženú hlad, ale obsahujú zbytočne veľa sladidiel, cukrov, či nasýtených tukov.
- Sladkosti sa dajú chutne nahradiť ovocím. Hamburger rybím mäsom. Zvýšenú dávku energie vám poskytne aj každodenná konzumácia zeleniny a miesto presladených malinoviek vás osviežia obyčajná, poctivá pitná voda.