Bavorský/Šumavský les
Nemecko/Česká republika
Táto divoká utópia existuje tam, kde sa Bavorsko stretáva s Čechmi v najväčšom lese strednej Európy – známe ako Bayerische Wald na nemeckej strane hraníc a Šumava na českej strane. Zvyšok oveľa väčšieho prastarého dreva, ktoré sa rozkladalo od rieky Rýn na západe až po Karpaty na východe, tieto zalesnené kopce boli rozdelené železnou oponou počas studenej vojny, strážne veže a obrany postupne pohltil les. V tejto čarokrásnej oblasti plnej rozmanitej fauny nájdeme približne 10 000 rôznych druhov živočíchov, ktoré obývajú miestne lesy. Medzi ne patrí napríklad líška, jeleň, vydra či diviak. Pre turistov a cyklistov sa odporúča návšteva parku najmä v letných dňoch, pre bežkárov sú naopak vhodné návštevy v zimných mesiacoch, keď sú lesy pokryté bielou prikrývkou snehu.
Národný park Ordesa y Monte Perdido
Francúzsko / Španielsko
Oddelené pohorím Pyreneje, tieto dvojičky parkov zdieľajú fantastickú faunu, vrátane fúzatého supa, jedného z najväčších európskych vtákov. Francúzska rezervácia sa rozprestiera na šiestich hlavných údoliach, najkrajšie z nich je Vallené d\’Aspe, kde vápencové vrcholy vrhajú dlhé tiene nad krajinou roľníckych fariem a kostolných veží. Turisti môžu prejsť dlhú vzdialenosť po ceste vytesanej do strmých útesov, prechádzajúc po ceste z pobrežia Stredozemného mora do Atlantiku. Na španielskej strane prebieha podobne pekná prechádzka turistami po sériách prechodov z Pradery de Ordesa do Refugio de Goriz.
Národný park Cairngorms
Škótsko
Najväčší britský národný park zaberá obrovskú náhornú plošinu presahujúcu niektoré z najvyšších vrcholov Škótska. Najväčšia hora leží 1,309 metrov nad morom a nazýva sa Ben Macdui – hrbatý obor s vrstvami snehu až do letných mesiacov je často súčasťou náročnej dennej túry. Ak si netrúfate vyjsť na vrchol po svojich, môžete sa naň vydať lanovkou, ktorá prepravuje hostí na hornú plošinu za osem minút a od konečnej stanice sa organizujú rôznorodé výlety so sprievodcom za poplatok.