Vzdelanie malo pre človeka v spoločnosti vždy veľký význam. Témy vyučovania sa však zmenili a takisto aj vplyv vzdelaného človeka na spoločnosť a opačne. Mnoho ľudí Vám s obavou potvrdí, že o svoju budúcnosť a kariéru sa boja i v prípade, kedy si úspešne dokončujú vysokoškolské vzdelanie. Dnes ani vysokoškolský titul nemusí automaticky znamenať úspech do budúcna. Vzdelaných ľudí si vážime čoraz menej.
Stále tu však zostáva ten pocit, že vyššie vzdelaný človek by mal mať i viac možností v podobe pracovných ponúk s vyšším finančným ohodnotením a zmysluplnejšou náplňou práce. Naozaj i každý úradník, ktorý zostal človekom musí uznať, že takéhoto vyššie vzdelaného človeka by nemal vyhnať do prvej voľnej práce, ktorá sa naskytuje. Zaslúži si zrejme niečo viac, pretože má zrejme i viac znalostí a skrátka dokáže využívať hlavu. Takí ľudia sú potrební odjakživa a na klasickú prácu, pri ktorej sa rozum používa minimálne, by ich bolo zakaždým škoda. Takíto ľudia by mali obsadiť posty, v ktorých sa môžu zapríčiniť o nejaké pozitívne zmeny, riešenia, či dokonca i vynálezy.
V jednej zaujímavej knižke som čítal skutočný príbeh jednej z ruských študentiek, ktorá študovala vysokú školu ešte pred rokom 89 a pred sociálnymi zmenami. Táto dotyčná študentka sa zaoberala odborom chémia, medicína a po ukončení vysokej školy na 100 % rátala s tým, že na ňu čakajú s pozíciou na post vedkyne. Tento post už mala v Rusku viac než istý, no štúdium ukončila práve okolo roku 89/90. A viete, kde sa po sociálnych zmenách táto študentka musela nakoniec zamestnať? Pracuje ako mobilná operátorka.
Nechcem tým riešiť všetky sociálne zmeny a politiku, ale iba chcem poukázať na to, že takýto prípad zamrzí. Síce práca mobilnej operátorky nie je taká zlá, ale takto štát prišiel o vzdelanú vedkyňu len za to, že sa pre ňu kvôli spoločenským zmenám nenašla príležitosť. Určite to zamrzí a zaslúžila by si to, na čom od školských rokov pracovala. Mali by sme jeden na druhého viac dbať a viac medzi sebou sympatizovať.